Wnętrza

Jak uniknąć pęknięcia płyt gipsowo-kartonowych na łączeniach z murem?

Autor Irena Marciniak
Irena Marciniak02.01.20248 min.
Jak uniknąć pęknięcia płyt gipsowo-kartonowych na łączeniach z murem?

Płyty gipsowo-kartonowe chętnie stosuje się do wykańczania poddaszy, łącząc je ze ścianami. Niestety, w miejscach styku z murem często pojawiają się szpecące pęknięcia. Dzieje się tak, ponieważ materiały te mają odmienne właściwości fizyczne i inaczej reagują na naprężenia. Aby temu zapobiec, już na etapie montażu należy wykonać specjalną rysę kontrolowaną. Pozwoli to na oddzielenie płyt od muru, chroniąc konstrukcję przed uszkodzeniami. W artykule wyjaśniamy, jak poprawnie łączyć płyty g-k ze ścianami otynkowanymi i nietynkowanymi.

Jak robić rysę kontrolowaną na styku płyt gipsowo-kartonowych i muru

Wykonywanie rysy kontrolowanej, zwanej też włosowatą, jest kluczowe dla uniknięcia pękania płyt gipsowo-kartonowych w miejscach ich połączenia z murem. Jej zadaniem jest stworzenie niewielkiej szczeliny oddzielającej te dwa materiały o odmiennych właściwościach fizycznych.

Rysę kontrolowaną wykonuje się na etapie montażu płyt g-k, a jej sposób realizacji zależy od tego, czy mury pokryte są już tynkiem, czy nie.

Rysa kontrolowana na murze otynkowanym

W przypadku połączenia ze ścianą otynkowaną stosuje się specjalną taśmę przekładkową. Ma ona wąski pasek kleju ułatwiający przyczepienie do podłoża. Nie łączy się natomiast z masą szpachlową, dzięki czemu na styku powstaje oczekiwana rysa.

Taśmę przekładkową przyklejamy do otynkowanego muru wzdłuż profili stanowiących konstrukcję ściany lub sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. Następnie dosuwamy do niej montowane płyty. Ich krawędzie powinny być lekko sfazowane, by masa szpachlowa mogła dobrze wypełnić szczelinę na łączeniu.

Rysa kontrolowana na ścianie nietynkowanej

W przypadku muru nietynkowanego płyty gipsowo-kartonowe montuje się standardowo, bez użycia taśmy. W trakcie późniejszego tynkowania to tynkarz wykonuje specjalne nacięcie, oddzielające kładziony tynk od płyty. Robi się je za pomocą kielni, zacierając świeżo położony tynk.

Taka rysa zapobiega przenikaniu wilgoci z tynku do płyt gipsowo-kartonowych. Chroni też przed naprężeniami na styku obu materiałów. Szpachlowanie połączeń płyt można wykonać dopiero po całkowitym wyschnięciu tynku.

Jak prawidłowo naklejać taśmę przekładkową na ścianie otynkowanej

Aby uniknąć pękania płyt gipsowo-kartonowych, na murach otynkowanych należy zastosować specjalną taśmę przekładkową. Pozwala na wykonanie rysy kontrolowanej i oddzielenie gipsu od tynku.

Taśma przekładkowa to wąski pas materiału z jednostronnym klejem. Naklejamy ją na otynkowanym murze, wzdłuż elementów stanowiących konstrukcję dla płyt g-k - profili sufitowych lub ściennych.

Kluczowe jest, aby taśma dobrze przylegała do podłoża na całej długości. Wskazane jest lekkie dociskanie palcami tuż po naklejeniu. Pozwoli to uniknąć późniejszego odklejania fragmentów taśmy wraz z masą szpachlową i płytami.

Szpachlowanie spoin z zastosowaniem taśmy przekładkowej

Po zamontowaniu płyt gipsowo-kartonowych, dosuniętych ściśle do taśmy przekładkowej, przystępujemy do szpachlowania połączeń. Specyfika taśmy powoduje, że masa szpachlowa nie łączy się z nią tak mocno jak z kartonem czy tynkiem.

Dlatego wypełniając spoiny, trzeba mocno wciskać masę w szczelinę, by nastąpiło jak najlepsze wypełnienie. Przed późniejszym malowaniem należy odciąć nożem wystające fragmenty taśmy przekładkowej.

Czytaj więcej: Zuzanna odnowiła wnętrza w typowej kostce z lat 70. Teraz dom jest kolorowy i pełen dobrej energii

Jak poprawnie łączyć płyty gipsowo-kartonowe z murem nietynkowanym

Montowanie ścianek z płyt gipsowo-kartonowych zwykle poprzedza wykonanie tynków. Czasem jednak konieczne bywa odwrotne działanie. Jak w takim przypadku stykać płyty g-k z nietynkowanym murem?

Najlepszym i zalecanym rozwiązaniem jest odczekanie z pracami do momentu wyschnięcia tynków. Pozwoli to uniknąć wielu problemów oraz dodatkowych prac poprawkowych w przyszłości.

Jeśli jednak z jakichś względów trzeba najpierw montować płyty gipsowo-kartonowe, to należy zamontować je standardowo, bez użycia taśm przekładkowych. W trakcie późniejszego kładzenia tynku, tynkarz wykona specjalne nacięcie oddzielające świeżo kładziony tynk od krawędzi płyt.

Robi się je za pomocą kielni, zaraz po nałożeniu tynku, w fazie jego zacierania. Taka metoda zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci z tynku oraz przed naprężeniami mogącymi powstawać na styku obu materiałów.

Kiedy można szpachlować połączenia płyt przy murze nietynkowanym

W przypadku nietynkowanego muru bardzo istotne jest odczekanie ze szpachlowaniem i spoinowaniem płyt gipsowo-kartonowych. Masa szpachlowa nie może mieć kontaktu z wilgotnym jeszcze tynkiem, gdyż prowadzi to do jej kruszenia i odpryskiwania w przyszłości.

Dlatego połączenia płyt gipsowo-kartonowych można zaszpachlować wyłącznie po całkowitym wyschnięciu tynku na murze. W praktyce oznacza to odczekanie minimum 2-3 tygodnie od położenia ostatniej warstwy tynku.

Jak poprawnie łączyć i montować płyty gipsowo-kartonowe przy murze

Jak uniknąć pęknięcia płyt gipsowo-kartonowych na łączeniach z murem?

Bez względu na to, czy montujemy płyty gipsowo-kartonowe przy murze otynkowanym czy nietynkowanym, sama technika ich łączenia i montażu jest taka sama. Oto co trzeba o niej wiedzieć.

  • Płyty g-k przykładamy bezpośrednio do muru i stabilizujemy za pomocą łączników rozporowych lub kołków rozporowych.
  • Większe powierzchnie dzielimy na mniejsze sekcje, stosując profile sufitowe UD lub CD.
  • Profile mocujemy również za pomocą łączników lub kołków rozporowych, w rozstawie co 50-70 cm.
  • Pałączenia profili ze ścianami wzmacniamy specjalnymi łącznikami kątowymi.
  • Przy profilach, a także na obwodzie płyt przypodłogowych i przydachowych, nakładamy taśmę uszczelniającą.

Dzięki temu powstanie sztywna, trwała i odporna na naprężenia konstrukcja gotowa do wykończenia powierzchni masą szpachlową.

Jak wypełniać spoiny między płytami gipsowo-kartonowymi przy murze

Po zamontowaniu wszystkich płyt i elementów konstrukcyjnych, kolejnym etapem prac jest spoinowanie i szpachlowanie połączeń. Wykonuje się je specjalną masą szpachlową na bazie gipsu.

Masa szpachlowa dobrze wypełnia nierówności podłoża i szczeliny między płytami, tworząc gładką powierzchnię gotową do szlifowania i malowania. Jednak by spełniła swoje zadanie, konieczne jest prawidłowe jej użycie i wprowadzenie w spoiny.

Nie należy szpachlować "na płasko" wierzchem łopatki, lecz dociskać masę szpachlową do spoin.
Masa powinna być mocno i intensywnie wciskana w szczeliny między płytami, wypełniając je dokładnie.

Im mocniej zostanie wciśnięta, tym będzie lepsza przyczepność i mniej prawdopodobne odpadanie podczas wysychania i w późniejszym okresie użytkowania.

Jak zabezpieczać krawędzie płyt przed pękaniem spoin

Cienkie, ostrzejsze krawędzie płyt gipsowo-kartonowych są podatne na uszkodzenia mechaniczne, np. uderzenia. Duża ich dynamika powoduje też szybsze odkształcanie i pękanie spoin w tych miejscach.

Dlatego warto dodatkowo wzmocnić i zabezpieczyć te newralgiczne fragmenty, co pozwoli zminimalizować ryzyko popękania ostrych krawędzi płyt.

Wzmacnianie narożników płyt gipsowo-kartonowych

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie narożników stalowych mocowanych do profili bądź bezpośrednio do podłoża. Chronią naroża przed uszkodzeniami, a ponadto tworzą estetyczne wykończenie ostrej krawędzi.

Inną metodą jest naklejenie w tych miejscach specjalnej taśmy zbrojącej. Zwiększa ona wytrzymałość kartonu oraz wzmacnia spoiny między płytami.

Fazowanie krawędzi płyt przed szpachlowaniem

Bardzo dobrym i prostym zabezpieczeniem przed pękaniem cienkich krawędzi płyt jest ich lekkie sfazowanie przed etapem szpachlowania. Można wykonać je ręcznie papierem ściernym lub miękkim tarkiem.

Takie działanie zwiększa powierzchnię kontaktu maszyny szpachlowej z kartonem i znacznie wzmacnia przyczepność na krawędziach płyt gipsowo-kartonowych.

Podsumowanie

Pęknięcia i rysy w miejscach łączenia płyt gipsowo-kartonowych ze ścianami nie tylko szpecą, ale mogą być też oznaką poważniejszych problemów konstrukcyjnych. Dlatego tak ważne jest, aby im zapobiegać już na etapie montażu płyt, wykonując specjalną rysę kontrolowaną.

Materiały te różnią się pod względem właściwości fizycznych, stąd potrzeba ich oddzielenia niewielką, włosowatą szczeliną. W przypadku murów otynkowanych osiąga się to dzięki taśmom przekładkowym, a na ścianach surowych - poprzez odpowiednie cięcia tynkarza.

Artykuł szczegółowo wyjaśnia, jak postępować krok po kroku w obu powyższych sytuacjach. Przedstawia też szereg porad związanych z właściwym montażem i uszczelnianiem konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych.

To cenna wiedza dla każdego, kto wykańcza mieszkanie systemem suchej zabudowy i pragnie mieć estetyczną, trwałą i bezpieczną instalację. Z pewnością pomoże skutecznie zapobiec problemowi pękających płyt g-k.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje fotowoltaika w 2023? Sprawdź ceny paneli słonecznych i montażu instalacji PV
  2. Tajemnica schodów: nowoczesne rozwiązanie zamiast zwykłych schodów
  3. Największe błędy podczas malowania ścian i sufitów. Jak ich uniknąć? porady specjalisty od farb
  4. Kalkulator doboru mocy i typu pompy ciepła online
  5. Fotowoltaika na gruncie - ile kosztuje montaż i instalacja? Panel PV na działce to opłacalne źródło energii
Autor Irena Marciniak
Irena Marciniak

Jestem entuzjastą OZE, budownictwa i wykończeń. Na blogu staram się przekazywać wiedzę i inspirować innych do ekologicznego podejścia do budownictwa i remontów. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Wyjątkowy mazurski dom dla artystycznych kobiet z duszą
WnętrzaWyjątkowy mazurski dom dla artystycznych kobiet z duszą

Odkryj wyjątkowy mazurski dom Moniki i Dagmary, dwóch artystycznych dusz, które stworzyły swój wymarzony azyl. Zanurz się w świecie oryginalnych dekoracji i mebli z historią, gdzie każdy przedmiot opowiada własną, niepowtarzalną opowieść. Poznaj ich styl życia pełen pasji, twórczości i miłości do natury w tym urokliwym zakątku Mazur.