Wnętrza

Mieszkanie pozbawione mebli: odkryte elementy starej architektury

Autor Robert Gajewski
Robert Gajewski11.02.20244 min.
Mieszkanie pozbawione mebli: odkryte elementy starej architektury

Mieszkanie pozbawione mebli pozwoliło odkryć ukryte dotąd elementy starej architektury. Nowi właściciele postanowili wyeksponować oryginalną, ceglaną ścianę oraz zachować dwa kaflowe piece nadające niepowtarzalny klimat. Co więcej, w trakcie remontu natrafili na nadproże świadczące o istnieniu wcześniejszego przejścia. Odnowiona łazienka nawiązuje stylem do lat 20. XX wieku. To fascynująca opowieść o przywróceniu dawnemu mieszkaniu dawnej świetności.

Odkrycie ukrytych elementów architektury

Mieszkanie w starej, przedwojennej kamienicy było całkowicie zagraconym wnętrzem. Właściciele postanowili je gruntownie wyremontować i zaaranżować od nowa. Najpierw musieli wyrzucić wszystkie niepotrzebne przedmioty i meble, aby odkryć prawdziwe skarby tego miejsca.

Okazało się, że pod warstwą brzydkich tapet i tandetnych bibelotów kryją się perełki dawnej architektury. Udało się odnaleźć oryginalną, ceglaną ścianę z okresu budowy kamienicy. Co więcej, w trakcie prac remontowych wyszło na jaw zamurowane niegdyś przejście między pokojami. To prawdziwy skarb dla miłośników przedwojennych elementów architektonicznych.

Zachowanie oryginalnych akcentów

Nowi właściciele postanowili nie tylko odsłonić ukryte dotąd detale, ale także zachować te, które zdobiły to mieszkanie od początku. Mowa o dwóch starych, kaflowych piecach. Stanowią one bardzo charakterystyczny element wystroju wnętrz z okresu międzywojennego. Dają przytulne ciepło i tworzą wyjątkowy, retro klimat.

Zadbano również o to, by wyeksponować oryginalne, zabytkowe meble. Część z nich udało się odnowić, inne kupiono w second handach. Dzięki temu udało się stworzyć spójny, vintage'owy styl całej aranżacji przy zachowaniu jej historycznego charakteru.

Metamorfoza retro-łazienki

Totalnej zmiany poddana została także łazienka o metrażu zaledwie 2,8 m2. Chciano nadać jej klimat lat 20. XX wieku, pasujący do reszty odrestaurowanego apartamentu. Sięgnięto po charakterystyczne dla tamtych czasów drobne płytki w czarno-białą kratkę. Dodano też drewnianą konsolkę pod umywalkę własnej roboty, okrągłe włączniki światła oraz inne retro detale.

Zależało nam na starych, oryginalnych meblach, przy jednocześnie niskim budżecie - dlatego część mebli wyszukiwaliśmy na portalu OLX i innych tego typu stronach. Secesyjną szafę z lustrem ściągaliśmy z Francji, przedwojenne biurko zdobyłam, wykonując portrety córeczki byłego właściciela. W związku z tym, do nie mal każdej rzeczy w mieszkaniu jesteśmy bardzo przywiązani - każda ma swoją historię.

Dzięki takiej aranżacji udało się w pełni wyeksponować oryginalne piękno tego miejsca. Kamienica zyskała drugie życie, a mieszkanie odzyskało swój niepowtarzalny, historyczny charakter.

Powierzchnia mieszkania 65 m2
Wiek kamienicy Przedwojenna, około 100 lat
Styl wnętrza Retro, vintage

Co ciekawe projektantką całej aranżacji okazała się nowa właścicielka. Była więc w stanie w pełni zrealizować własną wizję urządzenia mieszkania zgodnie z jego ciekawą historią i zachowanymi akcentami z dawnych lat.

Czytaj więcej: Nowoczesny drewniany sufit - najlepsze materiały do jego wykonania

Podsumowanie

Mieszkanie pozbawione mebli: odkryte elementy starej architektury

Przedstawiona historia pokazuje, jak gruntowny remont pozwolił odkryć ukryte dotąd w zaniedbanym mieszkaniu perełki dawnej architektury. Nowi właściciele musieli najpierw wyrzucić wszelkie zbędne przedmioty i meble, by móc wyeksponować takie elementy jak ceglana ściana czy zamurowane niegdyś przejście. Zachowano przy tym oryginalny, retro klimat dzięki umiejętnemu połączeniu starych i nowych akcentów.

Całość pokazuje, jak z pozoru zwyczajne, zaniedbane mieszkanie może skrywać niezwykłe skarby. Wystarczy tylko odpowiednio je odnowić i zaaranżować, by odzyskało swój historyczny charakter i niepowtarzalny urok sprzed lat.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje fotowoltaika w 2023? Sprawdź ceny paneli słonecznych i montażu instalacji PV
  2. Tajemnica schodów: nowoczesne rozwiązanie zamiast zwykłych schodów
  3. Nowoczesny drewniany sufit - najlepsze materiały do jego wykonania
  4. Kalkulator doboru mocy i typu pompy ciepła online
  5. Fotowoltaika na gruncie - ile kosztuje montaż i instalacja? Panel PV na działce to opłacalne źródło energii
Autor Robert Gajewski
Robert Gajewski

OZE, budownictwo i wykończenia to tematy, które mnie fascynują. Zapraszam na bloga, gdzie znajdziesz wiele praktycznych informacji i inspiracji w tych dziedzinach. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Wyjątkowy mazurski dom dla artystycznych kobiet z duszą
WnętrzaWyjątkowy mazurski dom dla artystycznych kobiet z duszą

Odkryj wyjątkowy mazurski dom Moniki i Dagmary, dwóch artystycznych dusz, które stworzyły swój wymarzony azyl. Zanurz się w świecie oryginalnych dekoracji i mebli z historią, gdzie każdy przedmiot opowiada własną, niepowtarzalną opowieść. Poznaj ich styl życia pełen pasji, twórczości i miłości do natury w tym urokliwym zakątku Mazur.