OZE

Odlicz fotowoltaikę od podatku w 2023 - jak zrobić to legalnie i skutecznie?

Autor Irena Marciniak
Irena Marciniak15.09.20236 min.
 Odlicz fotowoltaikę od podatku w 2023 - jak zrobić to legalnie i skutecznie?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu to coraz popularniejszy sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Co więcej, koszt instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podatku i tym samym dodatkowo zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe. Jakie są zasady odliczania fotowoltaiki od podatku w 2023 roku i jak to zrobić, aby wszystko było zgodne z prawem?

Jakie są zasady odliczenia fotowoltaiki od podatku w 2023?

Aby móc skorzystać z odliczenia za fotowoltaikę, należy spełnić kilka warunków:

 • Instalacja musi być wykonana w budynku mieszkalnym lub w budynku gospodarczym służącym do prowadzenia działalności gospodarczej.
 • Fotowoltaika musi być połączona z siecią elektroenergetyczną i posiadać licznik dwukierunkowy.
 • Odliczeniu podlegają wydatki do kwoty 53 000 zł w okresie kolejnych 6 lat (limit odnosi się do całkowitych kosztów inwestycji).
 • Odliczenie dotyczy podatników rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Ważne jest, aby posiadać faktury VAT lub rachunki potwierdzające zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, że prawo do odliczenia przysługuje w roku rozpoczęcia inwestycji i w kolejnych 5 latach podatkowych.

Ile można odliczyć z tytułu montażu paneli fotowoltaicznych?

Z tytułu montażu paneli fotowoltaicznych można odliczyć do 53 000 zł kosztów inwestycji. Nie oznacza to jednak, że od razu w pierwszym roku można odliczyć całą kwotę. Wysokość odliczenia w danym roku zależy od wysokości osiągniętego dochodu i wynosi:

 • do 15% dochodu w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej,
 • do 11,25% dochodu w przypadku osób rozliczających się podatkiem liniowym 19%,
 • do 7,75% dochodu w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Oznacza to, że kwotę niewykorzystaną w danym roku można odliczyć w kolejnych latach, aż do wyczerpania limitu 53 000 zł.

Jakie dokumenty potrzebne są do odliczenia fotowoltaiki?

Aby dokonać odliczenia fotowoltaiki od podatku, konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:

 • Faktury VAT i rachunki dokumentujące zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.
 • Potwierdzenie dokonania przelewu na konto wykonawcy.
 • Protokół montażu i odbioru instalacji fotowoltaicznej.
 • Oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do skorzystania z odliczenia.
 • Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika dwukierunkowego.

Posiadanie tych dokumentów pozwoli udowodnić poniesienie kosztów na instalację fotowoltaiczną i zastosować odliczenie w rozliczeniu PIT.

Czy trzeba rozliczać PIT, aby odliczyć fotowoltaikę?

 Odlicz fotowoltaikę od podatku w 2023 - jak zrobić to legalnie i skutecznie?

Tak, odliczenie za fotowoltaikę możliwe jest tylko w ramach rozliczenia rocznego PIT. Nie ma możliwości odliczenia poniesionych kosztów bezpośrednio przy comiesięcznym naliczaniu zaliczek na podatek.

Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28 za rok, w którym poniesiono koszty instalacji. Odliczenie następuje w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wpisując stosowne kwoty w odpowiednich pozycjach zeznania.

Jak długo można odliczać nakłady na fotowoltaikę?

Odliczanie poniesionych nakładów na fotowoltaikę może być rozłożone na 6 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym instalacja została zakończona i oddana do użytkowania. Oznacza to, że jeśli montaż miał miejsce w 2023 roku, to odliczeń można dokonywać do rozliczenia za 2028 rok włącznie.

Nie trzeba wykorzystywać całej kwoty odliczenia w pierwszym roku. Niewykorzystaną część można rozłożyć na kolejne lata z zachowaniem limitu 53 000 zł dla całej inwestycji.

Kiedy warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej najbardziej opłaca się skorzystać w sytuacji, gdy w danym roku osiągnięty został wysoki dochód, od którego naliczany jest podatek według skali podatkowej. Im wyższy dochód, tym większa kwota do odliczenia w ramach przysługującego limitu.

Warto rozważyć odliczenie w roku, w którym oprócz dochodu z pracy uzyskujemy jeszcze inne dochody, np. z tytułu odprawy, premii lub sprzedaży nieruchomości. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać przysługujący limit odliczeń.

Jakie inne koszty oprócz fotowoltaiki można odliczyć?

Oprócz fotowoltaiki, w ramach ulgi termomodernizacyjnej od podatku można odliczyć także inne rodzaje kosztów inwestycji, min:

 • wymiana okien na energooszczędne,
 • ocieplenie przegród budowlanych,
 • instalacja kotłów grzewczych na paliwa gazowe lub biomasę,
 • montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Łączna suma odliczeń z tych wszystkich tytułów nie może przekroczyć 53 000 zł w okresie kolejnych 6 lat podatkowych.

Gdzie i jak złożyć wniosek o odliczenie za fotowoltaikę?

Aby odliczyć wydatki na fotowoltaikę od podatku, nie składa się specjalnego wniosku. Odliczenia dokonuje się poprzez złożenie zeznania podatkowego PIT za dany rok z wpisaniem stosownych kwot w pozycjach dotyczących ulgi termomodernizacyjnej.

Zeznanie PIT składa się do właściwego urzędu skarbowego drogą elektroniczną przez e-deklaracje lub w formie papierowej. Wraz z zeznaniem należy przechowywać dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów na wypadek kontroli skarbowej.

Podsumowanie

Odliczenie fotowoltaiki od podatku to dobry sposób na dodatkowe obniżenie swoich zobowiązań podatkowych. Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy pamiętać o kilku zasadach – fotowoltaika musi być podłączona do sieci elektroenergetycznej i służyć naszemu gospodarstwu domowemu lub firmie. Odliczenie dotyczy podatników na zasadach ogólnych, a jego limit wynosi 53 000 zł w okresie 6 lat. Kwotę tę można rozłożyć na poszczególne lata zgodnie z procentowym limitem odliczeń od dochodu.

Najczęstsze pytania

Nie, odliczenie przysługuje tylko podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Nie, wysokość odliczenia zależy od osiągniętego dochodu i wynosi maksymalnie 15%, 11,25% lub 7,75% w zależności od formy opodatkowania. Niewykorzystaną kwotę można odliczać w kolejnych latach.

Tak, koszty projektu również wchodzą w skład inwestycji, więc można je uwzględnić przy odliczeniu, jeśli mieszczą się w limicie 53 000 zł.

Tak, faktury i rachunki należy przechowywać przez okres 5 lat od zakończenia inwestycji. Mogą być potrzebne do udokumentowania poniesionych kosztów w razie kontroli.

Tak, ale w ramach tego samego limitu 53 000 zł na 6 kolejnych lat. Nie ma znaczenia liczba instalacji, tylko łączna suma odliczanych kosztów inwestycji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje fotowoltaika w 2023? Sprawdź ceny paneli słonecznych i montażu instalacji PV
 2. Tajemnica schodów: nowoczesne rozwiązanie zamiast zwykłych schodów
 3. Największe błędy podczas malowania ścian i sufitów. Jak ich uniknąć? porady specjalisty od farb
 4. Taryfa G11 - Aktualna Cena 1 kWh i Grupa Taryfowa G11 w TAURONie
 5. Fotowoltaika na gruncie - ile kosztuje montaż i instalacja? Panel PV na działce to opłacalne źródło energii
Autor Irena Marciniak
Irena Marciniak

Jestem entuzjastą OZE, budownictwa i wykończeń. Na blogu staram się przekazywać wiedzę i inspirować innych do ekologicznego podejścia do budownictwa i remontów. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły