Wnętrza

Zduńskie opowieści kaflowe polskie domy internet

Autor Robert Gajewski
Robert Gajewski22.12.20236 min.
Zduńskie opowieści kaflowe polskie domy internet

Zduńskie opowieści to historie związane ze sztuką budowania i renowacji starych, polskich pieców kaflowych. Te piecowe opowieści podbijają internet, bo okazuje się, że wbrew pozorom piece kaflowe wracają do łask i modne stają się nie tylko w starych, ale i nowych domach. Dzięki pasji dwojga szczecinian, Macieja i Marii, stare piece kaflowe odzyskują dawną świetność, a wraz z nimi cała polska tradycja zduńska. Poznajcie tę niezwykłą historię miłości do zdunowskiego rzemiosła i setek uratowanych przed zapomnieniem pieców kaflowych.

Zduny kolebką polskiego zduństwa

Zduny to niewielka miejscowość w Wielkopolsce, która od wieków słynie ze sztuki budowania i zdobienia pieców kaflowych. To właśnie tutaj urodził się dziadek Macieja Burdzego, również z zawodu zdun. Dziadek Burdzego zdawał egzamin czeladniczy w 1946 roku w Szczecinie, zostając jednym z pierwszych polskich mistrzów zduńskich w powojennym Szczecinie.

Zduny od dawna uznawane były za kolebkę polskiego zduństwa. To w tej niewielkiej miejscowości pod koniec XIX wieku powstała pierwsza polska wytwórnia kafli i pieców kaflowych. Do dziś w okolicy działa kilkanaście małych zakładów zduńskich i ceramicznych kontynuujących wielowiekowe tradycje.

Maciej Burdzy kontynuuje tradycje rodzinne

Maciej Burdzy postanowił pójść w ślady dziadka i również zostać zdunem. Po ukończeniu szkoły zduńskiej założył własną firmę zajmującą się budową i renowacją pieców kaflowych. Wykorzystując zdobytą wiedzę postanowił wskrzesić zapomniane już techniki zduńskie i na nowo rozpropagować w Polsce tradycyjne piece kaflowe.

Stare piece kaflowe na nowo modne

Jeszcze do niedawna wydawało się, że piece kaflowe bezpowrotnie odchodzą do lamusa. Wypierane przez nowoczesne systemy grzewcze znikały z polskich domów i mieszkań. Jednak w ostatnich latach daje się zauważyć powrót zainteresowania tradycyjnymi piecami kaflowymi.

Uważam, że to jest jedno z najlepszych rozwiązań grzewczych. Nie dlatego, że się tym zajmujemy, ale piec daje ciepło, które jest zdrowym ciepłem. Daje ciepło jak słońce, poprzez promieniowanie. Nagrzewa się i promieniuje. Nie występuje tu zjawisko konwekcji, kurzenia się. Do pieca możemy się przytulić. I piece mogą być ekologicznymi systemami grzewczymi - przekonuje Maciej Burdzy.

Zdaniem Burdzego piece kaflowe dają zdrowsze ciepło niż typowe kaloryfery, nie unosząc przy tym kurzu i zanieczyszczeń. Ponadto ich budowa może być w pełni ekologiczna - zasilane energią elektryczną lub spalając wyłącznie drewno.

Moda na piece ponadczasowe

Coraz więcej osób decyduje się na montaż pieców kaflowych nie tylko ze względów praktycznych, ale również dla podkreślenia stylu swojego wnętrza. Piece stały się elementem modnym i pożądanym.

Nie bez znaczenia jest tutaj romantyczny, ponadczasowy charakter pieców kaflowych. Wielu ludzi tęskni za ciepłem płynącym z tradycyjnych pieców, które kojarzą się z domowym zaciszem. Stąd coraz większe zainteresowanie zarówno nowymi, jak i odrestaurowanymi piecami kaflowymi.

Czytaj więcej: Jak zrobić wianek bożonarodzeniowy na drzwi? Pomysły na wianek świąteczny.

Muzeum Zduńskich Opowieści unikatowe w regionie

Zamiłowanie do tradycyjnych pieców kaflowych zaowocowało otwarciem przez Maćka Burdzego i jego partnerkę Marię Grzybek wyjątkowego Muzeum Zduńskich Opowieści w sercu Szczecina. Jest to jedyne tego typu muzeum w północno-zachodniej Polsce.

Lokalizacja Szczecin, ul. Małkowskiego
Wielkość 5 pomieszczeń, 80 m2
Zbiory 1900 eksponatów związanych ze sztuką zduńską

W niewielkich wnętrzach dawnej XIX-wiecznej stajni zwiedzający mogą podziwiać przeróżne eksponaty - piece, kafle, cegły, narzędzia zduńskie. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników "zduńskich opowieści".

Piece kaflowe dają poczucie bezpieczeństwa

Zduńskie opowieści kaflowe polskie domy internet

Wraz z nadejściem pandemii COVID-19 i kryzysu energetycznego zainteresowanie tradycyjnymi piecami kaflowymi jeszcze bardziej wzrosło. Okazało się bowiem, że mogą one stanowić dodatkowe, awaryjne źródło ogrzewania na wypadek braków w dostawach gazu czy prądu.

Jak mówi Maciej Burdzy, ludzie szukają teraz rozwiązań, które dadzą im poczucie bezpieczeństwa energetycznego w trudnych czasach. Nic tak nie ogrzeje i nie uspokoi jak ogień płonący w piecu kaflowym. Stąd zainteresowanie zakupem i montażem pieców, zarówno nowych, jak i tych poddanych renowacji.

Nowoczesne piece kaflowe

Aby sprostać wymaganiom współczesnych domów, piece kaflowe również się zmieniają. Dziś montuje się piece wykonane w nowoczesnych technologiach, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia techniki. Możliwe jest na przykład ukrycie w "palenisku" pieca kaflowego instalacji elektrycznej, dzięki czemu piec będzie działał na prąd zamiast na paliwa stałe.

Renowacja starych pieców prawdziwą sztuką

Odrębną specjalizacją w zduństwie jest renowacja i restauracja starych, zabytkowych pieców kaflowych. Tego niezwykle wymagającego zajęcia podjęli się Maciej Burdzy wraz ze swoją partnerką Marią Grzybek.

Praca przy odnowie stuletnich pieców kaflowych to coś więcej niż zwykły remont. To prawdziwa sztuka łącząca wiedzę historyczną, artystyczną i techniczną. Każdy piec to osobna historia, zasługująca na pieczołowite odtworzenie wszystkich szczegółów.

  • Zdemontowanie, oczyszczenie i zinwentaryzowanie elementów
  • Uzupełnienie ubytków w licowych kaflach
  • Ponowny montaż i odbudowa pieca
  • Wykończenie i nadanie ostatecznego wyglądu

Tylko w ten sposób można uratować bezcenne zabytkowe piece kaflowe przed zniszczeniem i oddać im dawną świetność. A satysfakcja z ocalenia tych ponadczasowych arcydzieł jest bezcenna.

Para zakochana w polskim zduństwie

Maciej Burdzy i Maria Grzybek połączyła pasja do polskiego zduństwa, która z czasem przerodziła się również w uczucie. Choć ona specjalizuje się w ceramicznej stronie zduństwa, a on w samej budowie pieców, doskonale się uzupełniają. Wspólnie ratują przed zapomnieniem wyjątkowe, zabytkowe piece kaflowe.

Dzieląc tę samą fascynację polską sztuką zduńską z powodzeniem prowadzą wspólny biznes, a Muzeum Zduńskich Opowieści jest tego najlepszym dowodem. Niezmiennie od lat zachwyca ich piękno wykonywanych niegdyś ręcznie pieców kaflowych, którym starają się przywrócić dawną świetność.

Podsumowanie

Artykuł przybliża temat popularności pieców kaflowych w Polsce na przykładzie działalności pary pasjonatów - Macieja Burdzego i Marii Grzybek. Przedstawia krótką historię miejscowości Zduny, uznawanej za kolebkę polskiego zduństwa oraz losy dziadka Burdzego, również zduna z zawodu.

Następnie artykuł omawia wzrost zainteresowania tradycyjnymi piecami kaflowymi w ostatnich latach. Według Burdzego piece te dają zdrowsze ciepło i mogą być ekologiczne, stąd rosnąca moda na ich montaż. Omówione jest także muzeum założone przez parę pasjonatów oraz kwestia bezpieczeństwa energetycznego zapewnianego przez piece.

Osobny fragment poświęcono pracochłonnej renowacji starych, zabytkowych pieców kaflowych, którą zajmują się Burdzy i Grzybek. Na koniec przybliżona jest sylwetka pary, którą połączyła fascynacja polskim zduństwem i ratowanie cennych obiektów przed zapomnieniem.

Artykuł w przystępny, angażujący sposób przedstawia historię pary pasjonatów oraz rosnącą popularność pieców kaflowych wśród Polaków. Zachęca do bliższego poznania tego tematu i odwiedzenia unikatowego Muzeum Zduńskich Opowieści.

Najczęstsze pytania

Piece kaflowe uznawane są za zdrowsze źródło ogrzewania, ponieważ nagrzewają pomieszczenia poprzez promieniowanie, a nie unosząc kurz. Dodatkowo kojarzą się z bezpieczeństwem i niezależnością energetyczną. Ponadto modne stały się ich wygląd i ponadczasowy urok.

W Szczecinie przy ul. Małkowskiego działa wyjątkowe Muzeum Zduńskich Opowieści, założone przez Macieja Burdzego i Marię Grzybek. Zgromadzone jest tam 1900 eksponatów - pieców, kafli, narzędzi zduńskich.

Budowa nowego pieca kaflowego to koszt rzędu 25 tys. zł lub więcej. Przy renowacji i odbudowie starych pieców koszty są jeszcze wyższe ze względu na pracochłonność takich prac.

Proces jest wieloetapowy - demontaż, oczyszczenie i zinwentaryzowanie elementów, uzupełnianie braków w kaflach, ponowny montaż, wykończenie i scalenie kolorystyczne pieca.

W Zdunach pod koniec XIX w. powstała pierwsza polska wytwórnia kafli i pieców. Do dziś znajduje się tam kilkanaście firm kontynuujących wielowiekowe tradycje zduńskie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje fotowoltaika w 2023? Sprawdź ceny paneli słonecznych i montażu instalacji PV
  2. Tajemnica schodów: nowoczesne rozwiązanie zamiast zwykłych schodów
  3. Największe błędy podczas malowania ścian i sufitów. Jak ich uniknąć? porady specjalisty od farb
  4. Kalkulator doboru mocy i typu pompy ciepła online
  5. Fotowoltaika na gruncie - ile kosztuje montaż i instalacja? Panel PV na działce to opłacalne źródło energii
Autor Robert Gajewski
Robert Gajewski

OZE, budownictwo i wykończenia to tematy, które mnie fascynują. Zapraszam na bloga, gdzie znajdziesz wiele praktycznych informacji i inspiracji w tych dziedzinach. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Wyjątkowy mazurski dom dla artystycznych kobiet z duszą
WnętrzaWyjątkowy mazurski dom dla artystycznych kobiet z duszą

Odkryj wyjątkowy mazurski dom Moniki i Dagmary, dwóch artystycznych dusz, które stworzyły swój wymarzony azyl. Zanurz się w świecie oryginalnych dekoracji i mebli z historią, gdzie każdy przedmiot opowiada własną, niepowtarzalną opowieść. Poznaj ich styl życia pełen pasji, twórczości i miłości do natury w tym urokliwym zakątku Mazur.