Wszechstronne, charakteryzujące się dobrymi właściwościami samozasysającymi, przystosowane do pracy na sucho. Tak najkrócej można opisać pompy membranowe, które mogą transportować zarówno czystą wodę, gęste ciecze, jak i gazy techniczne. Jaka jest zasada działania pomp membranowych? Wyjaśniamy!
Co to jest pompa membranowa?
Pompy membranowe są urządzeniami wyporowymi, których rolą jest transport wybranych cieczy i gazów. Co równie ważne, mogą pompować media różnego rodzaju – także te o wysokiej lepkości czy zanieczyszczone. Ich wszechstronność i wydajność sprawiają, że mają one zastosowanie w wielu branżach. Przemysł chemiczny, wodno-kanalizacyjny, farmaceutyczny, spożywczy: to tylko niektóre z nich. Pompy membranowe przystosowane do pracy nawet w trudnych warunkach ma w swojej ofercie sklep internetowy Dostudni.pl.
Pompy membranowe – zasada działania
Jak działają pompy membranowe? Jak sama nazwa urządzenia wskazuje, jego praca opiera się na membranach. Te są elastycznymi przegrodami wykonanymi z materiałów niepodatnych na działanie chemikaliów. Poruszające się membrany przetaczają ciecz lub gaz przez urządzenie, a następnie transportują dane medium do punktu tłoczenia.
Działanie pomp membranowych można opisać w dwóch krokach:
- Zasysanie – membrana przesuwa się w jednym kierunku, a co za tym idzie – zwiększa się objętość komory roboczej. Skutkuje to spadkiem ciśnienia w komorze, a ciecz lub inne medium zostaje zassane przez zawór wlotowy.
- Tłoczenie – tym razem membrana przesuwa się w przeciwną stronę, a objętość komory ulega zmniejszeniu. Dzięki wzrostowi ciśnienia ciecz transportowana jest zaworem wylotowym i wypychana na zewnątrz.
Co istotne, medium nie cofa się – to zasługa zaworów zwrotnych, które zamówisz na stronie internetowej: Dostudni.pl.
Pompy membranowe i ich rodzaje
Pompy membranowe dzielą się na pneumatyczne i elektryczne. Różni je między innymi sposób, w jaki poruszają się zainstalowane w nich membrany.
Cechy charakterystyczne obu tych urządzeń to:
- Pompy pneumatyczne – są napędzane sprężonym powietrzem. Ten rodzaj pomp nie potrzebuje do pracy prądu, dlatego mogą one działać nawet w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania elektrycznego. Z tego samego powodu urządzenia pneumatyczne znajdują zastosowanie w lokalizacjach narażonych na wybuchy.
- Pompy elektryczne – ich praca jest możliwa dzięki silnikowi elektrycznemu. Zużywają mniej energii niż pompy pneumatyczne. Cechuje je także łatwość montażu i prosta obsługa. Takie modele pomp kupisz online na: Dostudni.pl.
Pompy membranowe: najważniejsze zalety tych urządzeń
Prosta konstrukcja, która przekłada się na sprawną pracę pomp membranowych, to tylko jedna z zalet tych urządzeń. Warto zdecydować się na ich zakup także z innych powodów. Ich budowa umożliwia oddzielenie medium od tych części pompy, na które mogłoby ono niekorzystnie oddziaływać.
Ponadto urządzenia te są odporne na korozję i pozwalają na precyzyjne dozowanie cieczy. Pompy membranowe mogą pracować z takimi substancjami jak: kwasy, smary i oleje. Więcej o ich zastosowaniu dowiesz się z artykułu: Do czego wykorzystywane są pompy membranowe?.