News

Jak działają pompy membranowe?

Autor Edyta Czarnecka
Edyta Czarnecka19.06.20243 min.
Jak działają pompy membranowe?

Wszechstronne, charakteryzujące się dobrymi właściwościami samozasysającymi, przystosowane do pracy na sucho. Tak najkrócej można opisać pompy membranowe, które mogą transportować zarówno czystą wodę, gęste ciecze, jak i gazy techniczne. Jaka jest zasada działania pomp membranowych? Wyjaśniamy!

Co to jest pompa membranowa?

Pompy membranowe są urządzeniami wyporowymi, których rolą jest transport wybranych cieczy i gazów. Co równie ważne, mogą pompować media różnego rodzaju – także te o wysokiej lepkości czy zanieczyszczone. Ich wszechstronność i wydajność sprawiają, że mają one zastosowanie w wielu branżach. Przemysł chemiczny, wodno-kanalizacyjny, farmaceutyczny, spożywczy: to tylko niektóre z nich. Pompy membranowe przystosowane do pracy nawet w trudnych warunkach ma w swojej ofercie sklep internetowy Dostudni.pl.

Pompy membranowe – zasada działania

Jak działają pompy membranowe? Jak sama nazwa urządzenia wskazuje, jego praca opiera się na membranach. Te są elastycznymi przegrodami wykonanymi z materiałów niepodatnych na działanie chemikaliów. Poruszające się membrany przetaczają ciecz lub gaz przez urządzenie, a następnie transportują dane medium do punktu tłoczenia.

Działanie pomp membranowych można opisać w dwóch krokach:

  1. Zasysanie – membrana przesuwa się w jednym kierunku, a co za tym idzie – zwiększa się objętość komory roboczej. Skutkuje to spadkiem ciśnienia w komorze, a ciecz lub inne medium zostaje zassane przez zawór wlotowy.
  2. Tłoczenie – tym razem membrana przesuwa się w przeciwną stronę, a objętość komory ulega zmniejszeniu. Dzięki wzrostowi ciśnienia ciecz transportowana jest zaworem wylotowym i wypychana na zewnątrz.

Co istotne, medium nie cofa się – to zasługa zaworów zwrotnych, które zamówisz na stronie internetowej: Dostudni.pl.

Pompy membranowe i ich rodzaje

Pompy membranowe dzielą się na pneumatyczne i elektryczne. Różni je między innymi sposób, w jaki poruszają się zainstalowane w nich membrany.

Cechy charakterystyczne obu tych urządzeń to:

  • Pompy pneumatyczne – są napędzane sprężonym powietrzem. Ten rodzaj pomp nie potrzebuje do pracy prądu, dlatego mogą one działać nawet w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania elektrycznego. Z tego samego powodu urządzenia pneumatyczne znajdują zastosowanie w lokalizacjach narażonych na wybuchy.
  • Pompy elektryczne – ich praca jest możliwa dzięki silnikowi elektrycznemu. Zużywają mniej energii niż pompy pneumatyczne. Cechuje je także łatwość montażu i prosta obsługa. Takie modele pomp kupisz online na: Dostudni.pl.

Pompy membranowe: najważniejsze zalety tych urządzeń

Prosta konstrukcja, która przekłada się na sprawną pracę pomp membranowych, to tylko jedna z zalet tych urządzeń. Warto zdecydować się na ich zakup także z innych powodów. Ich budowa umożliwia oddzielenie medium od tych części pompy, na które mogłoby ono niekorzystnie oddziaływać.

Ponadto urządzenia te są odporne na korozję i pozwalają na precyzyjne dozowanie cieczy. Pompy membranowe mogą pracować z takimi substancjami jak: kwasy, smary i oleje. Więcej o ich zastosowaniu dowiesz się z artykułu: Do czego wykorzystywane są pompy membranowe?.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje fotowoltaika w 2023? Sprawdź ceny paneli słonecznych i montażu instalacji PV
  2. Luksusowy dom w górach - wizyta u rodziny 2+2 w Lipowej
  3. Nowoczesny drewniany sufit - najlepsze materiały do jego wykonania
  4. Kalkulator doboru mocy i typu pompy ciepła online
  5. Fotowoltaika na gruncie - ile kosztuje montaż i instalacja? Panel PV na działce to opłacalne źródło energii
Autor Edyta Czarnecka
Edyta Czarnecka

Zapraszam na bloga poświęconego OZE, budownictwu i wykończeniom. Odkrywaj razem ze mną możliwości odnawialnych źródeł energii i ciekawe projekty budowlane.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły